Jak zvýšit organickou návštěvnost popisem obrázků
V současnosti se uvádí, že přes obrázky přichází v rámci organického vyhledávání až 21 % uživatelů.
Samozřejmě záleží na segmentu. Daleko větší procento návštěv z obrázků se dá očekávat od webů s módou, designem, výtvarným uměním nebo vařením. Každému SEO konzultantovi je však pokaždé do pláče, když vidí jak malá pozornost se práci s obrázky věnuje. Přitom optimalizovat pozice v obrázcích jde daleko snadněji než v samotném vyhledávání. Pokud chcete být úspěšní v SERPU, máte zajímavý sortiment (službu), kvalitní fotografie a odhodlání zlepšit se v SEO, věnujte pozornost následujícím řádkům. Jedná se o další možnost, jak zviditelnit web.
Co u obrázku popsat?
Popis obrázků se skládá zejména ze dvou věcí:
- Titulek (Title) - krátký popis (ten je následně součásti formátu url zdroje obrázku)
- Alt text (Popis) - delší popis
Celé to pak může vypadat následovně:
Zatímco titulek je zaměřen hlavně na uživatele, alt text je určen pro vyhledávače. Ty totiž stále mají problém rozlišit, co je na obrázku nebo ve videu za obsah. A pokud to nedokáží zjistit, musíme jim to říct my lidé. U videí zase dosáhnete ještě daleko většího zásahu jeho přepisem na stránkách.
Popisy obrázků navíc budou ještě důležitější než doposud, protože vyhledávače technologicky rychle rostou a je jen otázkou času, kdy vizuální vyhledávání bude hrát velmi důležitou roli.
Google to potvrzuje několika nedávnými změnami. Ve vyhledávání obrázků již zavedl štítky na filtrování. Nemá problém filtrovat podle barvy, rozlišit, zda se jedná o produkt či recept, v jaké kvalitě a formátu obrázky jsou nebo i filtrovat podle informací, která jsou k množině vyhledaných obrázků obsaženy v popisech obrázků (s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem apod.).
Nově začal Google dokonce v mobilní verzi propisovat pod obrázek titulek a url adresu. Chce tak pomoci uživatelům najít opravdu to, co hledají. Titulek je v současnosti brán z titulku stránky, ale do budoucna by měl být brán z titulku obrázku.
Všechny obrázky doporučujeme mít zahrnuté ve vaší sitemapě (sitemap.xml). Pokud máte velký e-shop, například nad 50 000 url adres, uvažujte o vytvoření speciální druhé sitemapy čistě pro obrázky. Počet indexovaných obrázků zjistíte buď v Search Console nebo ve výsledcích vyhledávání, když použijete operátor site:vasedomena.cz a to jak v případě Googlu, tak i Seznamu.
Ani jeden z vyhledávačů vám bohužel neprozradí (na rozdíl od vyhledávání samotného) konkrétní počet obrázků ve výsledku hledání. Nepomůže nám v tomto případě ani záložka Bookmarklet od marketingového nástroje Collabim, ani použití operátoru format=rss za vámi hledaný výraz v url adrese Seznamu. Ten je možný použít jen ve vyhledávání výrazů nikoliv obrázků.
Desatero dobře popsaného obrázku
- Popište obrázek co nejdetailněji to dokážete
- Dejte si pozor na délku popisu - popis kolem 125 znaků z pohledu čtenářů bohatě stačí
- Využijte klíčových slov například z vaší analýzy klíčových slov. Nepřehánějte to však s nimi.
- Nepoužívejte texty v obrázcích - vyhledávače stejně nezjistí, co je na nich napsané. K tomu slouží právě alt text.
- V alt textu nemusíte užívat termínu typu “obrázek červeného auta” - vyhledávače ví, že se jedná o obrázek a vy se jen v alt textu okrádáte o místo.
- Pokud používáte obrázek jako potvrzovací button (tlačítko), řekněte o tom v alt textu
- Nepoužívejte v obrázcích vodoznaky
- V SEO hraje velkou roli i text, který obrázek na webu obklopuje - myslete na to!
- Dejte si pozor i na velikost obrázků - doba načtení je rovněž velmi důležitá. Pokud máte velké obrázky, použijte komprimaci, například pomocí nástroje TinyPNG.
- Pokud chcete mít jistotu, že se obrázky zobrazí i bez Javascriptu, zkuste použít například nástroj Browseo.
Pro ještě lepší práci s obrázky doporučujeme prostudovat si nápovědu Googlu pro obrázky.
Jak to vypadá v praxi?
Jaký je ideální titulek a alt text? Ukážeme si to na pár příkladech.
Dobrý alt text: Dvě hrající si štěňata
Lepší alt text: Dvě hrající si štěňata Border kolie
Skvělý alt text: Dvě černobílá štěňata Border kolie si hrají s barevným míčkem
Dobrý alt text: Dámské tričko Nike
Lepší alt text: Modré dámské tričko Nike s potiskem
Skvělý alt text: Modré dámské tričko Nike s potiskem just do it tommorow
Dobrý alt text: Printscreen stránky
Lepší alt text: Printscreen homepage stránky FEO
Skvělý alt text: Printscreen homepage stránky digitální agentury FEO s týmem u kruhového stolu
Jak vyhodnotím, že mi popisy u obrázků fungují?
Samozřejmě, kdo neměří, ten neví, a tak je vždy nejlepší, podívat se jaká je vaše skutečná návštěvnost z obrázků.
Seznam obrázky
V případě obrázků na Seznamu to je mnohem jednodušší. Stačí si v Google Analytics jako zdroj návštěvnosti vyfiltrovat obrazky.cz. Jako sekundární dimenzi můžete použít “Vstupní stránka”, abyste zjistili na jaké stránky se uživatel skrze obrázek proklikl.
Google obrázky
V případě Googlu doporučuji využívat nástroj Search Console, který Vám řekne kolik návštěv přišlo z obrázků za dané období. Neřekne nám sice přímo návštěvnost, ale řekne nám počet kliknutí.
Collabim
Další možností je využít nástroje Collabim k jednorázové analýze měření pozic a zjištění hledanosti. Pro měření pozic stačí zaškrnout jen možnost měření pozic pro Google CZ - obrázky.
Marketing miner
Další možností je použití marketingového nástroje Marketing miner od Filipa Podstavce, ve kterém zvolte Keyword miner, vložte přesný název obrázku nebo jeho url a v dalším kroku vyberte jednorázové zpracování SERP position reportu zaměřeného na obrázky (nikoliv na fulltext).
Je pro vás SEO velká neznámá? Svěřte ho odborníkům.
Vybrané příspěvky
Sdílíme své
know-how
Inspirujte se články našich specialistů nejen z oblastí UX, SEO a marketingu...